Az Evangélikus Hittudományi Egyetem tisztelettel meghívja a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezendő ünnepi konferenciájára és az azt követő könyvbemutatóra.
Program:
14.00 Rektori köszöntő – Csepregi Zoltán
14.10 Birodalom versus nemzetállam Közép-Európában – Botos Máté (PPKE BTK)
A közép-európai határok meglepően stabilaknak bizonyultak ezredéves távlatból – a cseh-morva, a horvát, a magyar, de akár a Német-Római Császárság határai is évszázadokon át szolgáltak a politikai közösségek közigazgatási kereteiként. A dunai osztrák birodalom létrejöttével a keretek azonban egymást átfedőkké váltak, és a dinasztia által összefűzött, ám közjogilag elkülönülő területek határai birodalmon belüli határokká is váltak Mindezt tovább bonyolította, hogy az egyes országokon belül is húzódtak mesterséges határok, amelyek akár közigazgatásilag, akár pénzügyi-gazdálkodási szempontból is elkülönítették egymástól a területeket. A Mária Terézia által 1754-ben bevezetett megoldással a probléma kezelhetőnek tűnt, ám 1848-tól kezdve ezek a belső megosztások a nemzeti megújulás akadályaivá váltak. A nemzeti ébredések által célul tűzött nemzetállami koncepciók sorozata a határok felszámolásával vagy megváltoztatásával fogalmazódtak – és valósultak – meg. A nemzetállami fejlődéseknek azonban számos sajátos közép-európai adottság jelentett, illetve jelent a mai napig is akadályt.
14.40 A „Valami Más” egyetemi zenekar szolgálata
14.50 Ízlések és pofonok. Hálózat és homofília a magyar kulturális elitben – Kristóf Luca (Társadalomtudományi Kutatóközpont)
Szinte mindannyiunknak vannak kedvenc írói, színészei, zenészei. De vajon szoktunk-e gondolni arra, hogy saját, egyéninek gondolt ízlésünket mennyire meghatározza a társadalmi környezetünk? Hogy a kulturális élet ugyanúgy hálózatokból áll, mint a gazdaság, és a művészek hálózatokban való részvétele befolyásolja a hírnevüket és a tekintélyüket? Hogy kulturális teljesítményen kívüli tényezők, például a politikai elfogultság is formálják az ízlést (igen, erre szoktunk gondolni, csak éppen nem a saját, hanem mások ízlése kapcsán)? Az előadás azt a kérdést járja körül, hogy a mai magyar kulturális életben hogyan születnek a sztárok, mit gondol magas kulturális teljesítménynek az „elit” és mit a „nép”, és mi köze van mindehhez a „kultúrharcnak” és az értelmiségi szekértáborok határainak.
15.20 Szünet
15.40 Bárdok elektromos gitárral: metál, irodalom mitológia – Fejes János (PPKE BTK)
A metal zene létrejötte óta egyenlő a határok feszegetésével és azok áthágásával. Egy kívülről kifejezetten erőszakosnak tűnő könnyűzenei művészeti ágként tartható számon, amely azonban több, mint a hatáskeltésként alkalmazott kemény hangzás. Ha szövegvilágában elmélyedünk, akkor igen hamar világossá válik, hogy az elmúlt ötezer év történelme és kulturális öröksége folyamatos ihletforrás a zenészek számára. Az előadás célja rámutatni és néhány példán keresztül bővebben bemutatni a metal zene hatástörténeti jelentőségét a magaskultúra körében, legyen az akár szépirodalom akár az ókor írott öröksége.
16.10 Az EHE énekkarának szolgálata – Vez.: Gógl Írisz és Finta Gergely
16.20 Érték alapon, sikeresen? – Takács Antal (cégvezető)
„És aki száz meg százezert rabol, Bírája lészen annak, akit a Szükség garast rabolni kényszerített.” – Katona József, Bánk Bán, Tiborcz panasza. A vállalkozások, sikeres üzletemberek társadalmi szerepe és megítélése történelmi hátterünk okán jelentősen eltér a világ más, fejlettebb gazdasággal rendelkező régióihoz képest. Ma a sikeres üzletember fogalma a legtöbb esetben összekapcsolódik a „mutyi”, a „jókor volt jó helyen”, a „biztos van valami stikli a háttérben” gondolatkörrel.
Az előadásban érintett fő pontok: történelmi és társadalmi folyamatok röviden – hogyan jutottunk ideáig? Helyzetkép: Gazdasági szereplők – milyen közös jellemzőkkel bírnak az egyes vállalkozás és vállalkozó típusok? Morális: Lehet érték alapon sikeresen vállalkozni? Milyen jól felismerhető és azonosítható lépések vezetnek ahhoz, hogy valaki elinduljon a morális lejtőn? Dilemmák: Konkrét esetek, amelyekre csak Gabonban akadt eddig példa…
16.50 Zárszó
17.30 Könyvbemutató az EHE könyvtárában – James Barr: Fundamentalizmus (Ford. Szalai Miklós), Luther Kiadó, 2019.
A könyvet bemutatják:
Dr. Cserháti Márta újszövetségi teológus, egyetemi docens
Dr. Béres Tamás rendszeres teológus, tanszékvezető egyetemi tanár
Nagy Szabolcs evangélikus teológus hallgató
Moderátor:
Dr. Pángyánszky Ágnes gyakorlati teológus, adjunktus
Helyszín: Evangélikus Hittudományi Egyetem
Időpont: 2019. november 20. 14.00
A konferencián való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Határidő: 2019. novemberr 15. A regisztráció az alábbi elérhetőségeken:
EVANGÉLIKUS HITTUDOMÁNYI EGYETEM
H-1141 Budapest, Rózsavölgyi köz 3.
Tel.: +36-1/469-1050 – Mobil: +36-20/770-3529
Web: http://teol.lutheran.hu – E-mail: